بعد از هر خرید 10 درصد مبلغ خریدتون رو از ما هدیه می گیرید.
بعد از هر خرید 10 درصد مبلغ خریدتون رو از ما هدیه می گیرید.
تاریخچه صنایع دستی چرم

تاریخچه صنایع دستی چرم

۱۴۰۰ دوشنبه ۱۰ خرداد

 

 

 

تاریخچه صنایع دستی چرم  

 

چرم یک ماده بسیار بادوام است و در صورت دباغی اصولی،به یک ماده بسیار راحت تبدیل می‌شود .از آنجا که چرم از پوست حیوانات ساخته می‌شود  ، می تواند از پوست حیواناتی چون گاو ، بوفالو ، آهو ، اسب ، بز ، گرگ ، روباه ، موش ، خرگوش ، حتی مار ، تمساح ، ماهی و سایر حیوانات مانند زرافه و گورخر تهیه شود  (البته چرم این حیوانات بسیار نادرتر هستند).چرم ها بیشتر از پوست گاو تهیه می شوند

بیایید نگاهی به تاریخچه صنایع دستی چرم و موارد استفاده چرم در طول تاریخ بیندازیم

 

چرم در دوران ماقبل تاریخ و باستان (پیش از ۵۰۰۰۰ سال قبل از میلاد )

در تمام طول این زمان انسان حیوانات را شکار کرده و از بیشتر قسمت های آنها تاجایی که میتوانسته برای زندگی استفاده کرده است .

در دوران ماقبل تاریخ و باستان ، انسان به طور کلی از پوست حیوانات با خز روی آنها برای لباس استفاده می کرد ،  تا  از سرما در امان بماند .شواهدی که از کار کردن روی پوست حیوانات و تراشیدن پوست برای دباغی آن  موجود است مربوط به حدود ۴۰۰۰۰ سال پیش از تاریخ است. قدیمی ترین استخوان های شناخته شده ای که بر اساس فرم ساییده شده آنها احتمالا برای دباغی چرم استفاده می‌شدند بین ۸۴۰۰۰ سال تا ۷۲۰۰۰ سال پیش در آفریقای جنوبی پیدا شدند.

 

چرم در عصر حجر (از ۵۰۰۰۰ سال ماقبل تاریخ تا ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد)

 در عصر حجر ، ما شاهد برخی از ابزارهای اولیه دباغی چرم مورد تأیید در حدود ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد ، در سومر باستان (جنوب عراق امروزی) هستیم.  قدیمی ترین کفش چرمی شناخته شده در غاری در ارمنستان پیدا شد که قدمت آن از حدود ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است. (واقعا قدیمی است! )

در آن زمان از پوست حیوانات نیز اغلب برای پوشاک ، کفش و سرپناه استفاده می شد تا از انسان ها در برابر عوامل خارجی  محافظت کند.

چرم در عصر برنز (۱۳۰۰_۳۰۰۰ سال قبل از میلاد)

 ابزارهای سنگی در این دوره هنوز بسیار محبوب بودند تا اینکه چرم به عنوان ماده محبوب تری برای کار با آن تبدیل شد.هنوز هم از چرم برای لباس (پوشاندن سر،کفش و لباس معمولی ) استفاده می شد ، در حالی که برای محافظت به عنوان سپر نیز در جنگ ها کاربرد داشت

چرم در عصر آهن (۲۳۰_۱۲۰۰ قبل از میلاد )

 ما شاهد استفاده مداوم از چرم در بخش های مختلف دیگر در این مدت ، از جمله برای جواهرات هستیم.

مثلا مردی بلند با قد حدودا ۶ اینچ یک تاج چرم به شکل بازوهای پیچیده شده روی سر خود گذاشته است .ناخن های او تمیز و مرتب هستند که نشان می‌دهد او کار دستی انجام نمی دهد و در طبقه بالای جامعه زندگی می‌کند.

 تزئینات و جواهرات چرمی (ممکن است)در این مدت یک محصول لوکس محسوب می شدند

چرم در مصر باستان (۳۰۰_۳۰۰۰ سال قبل از میلاد)

 ما اولین ارجاعات مکتوب مربوط به چرم را در مصر باستان حدود ۱۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح مشاهده می کنیم.  دباغی چرم نیز فرآیندی بسیار بد بو بود و به همین ترتیب ، دباغخانه ها بسیار دورتر از محل زندگی مردم قرار داشتند تا بوی بد مشکلی ایجاد نکند

 

چرم در یونان باستان (قرن ۸ قبل از میلاد )

 در یونان باستان ، صنایع دستی چرمی ،این بار به شکل صندل های بسیار محبوبی ، همچنان از پا محافظت می کردند.

این مورد همچنان برای اهداف دفاعی در سپرها و حتی استفاده های وسیع در کیسه هایی که برای حمل سایر وسایل استفاده می شود ، ادامه یافت.

چرم در روم باستان (قرن ۸ قبل از میلاد)

 رومیان نیز  از چرم به مقادیر زیادی ، اساساً به عنوان ماده اولیه استفاده می کردند.  این چرم ها برای لباس ، کفش ، سپر و کمربند  ، چکمه ، زین و چادر استفاده می شد.  ارتش روم مصرف کننده زیادی از مواد چرمی بود.  برای تولید چرم ، رومی ها آن را برنزه (دباغی) می کردند تا ماده قهوه ای نرم تری تولید کنند.  یا ،  آن را در زاج و نمک قرار می دادند تا یک ماده نرم و نرم تر تولید کنند.  پوسته حیوانات ارائه شده توسط قصاب ها به پوسته خام تبدیل میشدند و یک کفش با دوام ایجاد می‌کردند.

 

 

چرم در قرون وسطی (اروپا ، ۴تا۱۵۰۰)

 محبوبیت و فنآوری صنایع چرمی در قرون وسطی به پیشرفت خود ادامه داد.  کارهای بیشتری با ابزار ، نقاشی ، رنگرزی و کنده کاری انجام شد.  این کارهای زیبا شامل لباس ، غلاف چاقو ، کفش ، پوست ، زین ، کتاب ، جعبه و همچنین برای برخی موارد هنری بود .

 

چرم در دوره رنسانس_دوره تجدد ادبی و فرهنگی _ (دهه های ۱۳۵۰ تا ۱۶۵۰ م)

 دوره رنسانس شاهد افزایش صنایع دستی چرمی و استفاده های فراوان کالاهای چرمی بود.این فرآیند شامل شکل دهی ، مهر زنی و قالب ریزی برای اهداف هنری و کاربردی و همچنین استفاده گسترده چرم  در کت ، شلوار ، بند ، لباس ، آشیانه  ، کیسه،کیف ،کلاه ، سپر و انواع لباس های محافظت از بدن و همچنین محافظت از اسبها و زینسرا و لوازم جانبی مربوطه بود

 

چرم در دوران روشنگری_جنبش فلسفی و ادبی قرن هیجدهم در اروپا که ویژگی آن اتکا به عقل و منطق و تجربه به جای تعصب و سنت و احکام مذهبی و غیره بود_(دهه های ۱۶۵۰ تا ۱۷۸۰)

 چرم به همان شکل سابق استفاده می‌شد و همراه با تکنیک های مد و تکنولوژی تکمیلی درحال بهبود و پیشرفت بود.تا جایی که برای جلد کتاب هم استفاده می شد.همچنین برای ایجاد کفش های مجلل و استفاده های بی شمار نظامی و اهداف کاربردی (کیف ، کیسه ، پیش بند ، کیف ، کمربند ، کلاه و غیره) نیز مورد استفاده قرار میگرفت .

 

چرم در انقلاب صنعتی (دهه ۱۷۵۰ تا ۱۹۰۰)

 این دوره زمانی شاهد تحول عظیمی در صنعت صنایع دستی چرم بود.  ماشین آلات صنعتی امکان تولید سریعتر چرمهای آماده را داشتند.  در خود دستگاه ها نیز در قسمت کمربندهای دستگاهی که آنها را به حرکت در می آورد از چرم استفاده شده بود.تولید چرم در اواسط انقلاب صنعتی به اوج خود رسید.

 

 در سال ۱۸۱۸ میلادی ،چرم ثبت اختراع شد.  یک نوعی چرم روکش دار که دارای براقیت بالایی بود و ظاهری بسیار دلپذیر به تولیدات چرمی می بخشید .

 

 در سال ۱۸۵۸ میلادی ،دباغی با کروم اختراع شد به صورتی که از مواد معدنی و فرآیندی بسیار سریعتر از دباغی با  گیاهان موجود استفاده می شد. این نوع دباغی این امکان را فراهم کرد تا چرم سریعتر ، نازک تر و نرمتر تولید شود.

 

چرم در عصر امروز  (۱۹۰۰ - امروز)

 امروزه از چرم در حجم بالا و در صنایع مختلف استفاده می شود.  چندین فرآیند برای دباغی چرم وجود دارد از جمله دباغی با  سبزیجات ، کروم ، آلدهید و... 

چرم  در چندین درجه ، رنگهای مختلف موجود است و تقریباً در هر زمینه زندگی استفاده می شود.

 

 تقریباً همه افراد از کالاهای چرمی ساخته شده ،روزانه استفاده می کنند ، ممکن است این تولیدات چرمی کیف پول ، جاکلیدی،زین اسب،پیش بند ، کلاه یا تقریباً هر چیز دیگری باشد.  باور نکردنی است که استفاده چرم در طول این هزاران سال چقدر پیشرفت کرده است.  همچنین شگفت آور است که برخی از فرایندهای تولید آن و موارد استفاده برای آن حتی بعد از چندین سال هنوز هم  شبیه به هم هستند.  چرم واقعاً یک ماده باورنکردنی و بی انتها است .

 

 

 

 

 

 

مقالات مرتبط

headphones